Pomôže s nákladom aj s informáciami
Ako sa dá využiť TIMOCOM, prezradil riaditeľ českej špedičnej spoločnosti Filip Kantor
Foto: Michal Štengl
Platforma spoločnosti TIMOCOM je najväčšia európska burza nákladov a voľných prepravných kapacít v Európe. Ako nám však prezradil Filip Kantor, riaditeľ špedičnej spoločnosti Czech Logistic Alliance (CZ), ktorá ju používa vyše desať rokov, okrem spojenia oboch svetov ju možno využiť aj ako analytický nástroj na zisťovanie spoľahlivosti.
Spoločnosť Czech Logistic Alliance je na trhu od deväťdesiatych rokov. Zaisťovaniu kamiónovej prepravy sa naplno venuje od roku 2008 a od roku 2011 je pritom aj Filip Kantor. Vďaka svojmu spojeniu s britskými ostrovmi sa táto spoločnosť primárne zameriava práve na tamojších klientov, takže 90 % jej práce predstavuje import zo Spojeného kráľovstva do Európy.
Zisťujeme spoľahlivosť
„TIMOCOM nám pomáha nájsť nových klientov, ktorými občas vyplníme zostávajúcu voľnú kapacitu. Túto platformu však využívame aj ako zdroj cenných informácií na zistenie kredibility nových potenciálnych dopravcov,“ začína náš rozhovor Filip Kantor vo svojej kancelárii v Prahe 6 neďaleko metra Bořislavka.
Dostať sa totiž na TIMOCOM Marketplace nie je úplne samozrejmé. Aby dopravca, resp. subjekt hľadajúci prepravu tovaru dostal „svoje číslo“, musí spĺňať určité podmienky a prejsť schvaľovacím procesom samotnej platformy, zahŕňajúcim aj nejakú históriu. „TIMOCOM je preto skvelý nástroj na preverenie solventnosti firiem,“ pokračuje Filip Kantor. Avšak pre Czech Logistic Alliance je to skôr odrazový mostík pre ďalšie pátranie. Následne po ňom používa verejne dostupné zdroje alebo sociálne siete, pomocou ktorých sa dokáže dostať aj k priamym kontaktom na dispečerov alebo tzv. „decision makerov“, teda tých, ktorí robia hlavné rozhodnutia.
Noví preverení dopravcovia
Týmto spôsobom si výrazne rozšírili portfólio svojich zmluvných dopravcov až o šesťdesiat, a to hlavne z Poľska. Tam totiž panuje veľká ponuka, je však známe, že zhruba polovica tamojších dopravcov je spoľahlivá, druhá nie. A práve na spoľahlivosti, vysokej kvalite, flexibilite a maximálnej transparentnosti pri preprave tovaru (zahŕňa napríklad presnú znalosť polohy nákladu a jej zdieľanie so zákazníkom) si Czech Logistic Alliance maximálne zakladá. Táto firma sa môže pochváliť certifikátom ISO. Aj vďaka tomu má viac nákladov, ako dokáže pokryť svojimi zmluvnými dopravcami. „V súčasnosti máme 30 až 40 partnerov, ktorí pre nás jazdia pravidelne, ďalších si podľa potreby najímame,“ vysvetľuje Filip Kantor. Celkove disponuje zhruba 60 preverenými dopravcami. Okrem toho má niekoľko partnerov, pre ktorých zaisťuje pravidelnú prepravu tovaru z Británie často aj desať a viac rokov.
Covid a prázdniny
Ako Filip Kantor priznáva, TIMOCOM je skvelý nástroj v čase prázdnin, keď panuje nedostatok vozidiel i nákladu. V tej chvíli sa totiž dajú vyťažiť mnohé nové kontakty, pretože do databázy vstupujú aj firmy, ktoré tam dovtedy neboli. Podobné to bolo aj v období covidu. Pre Czech Logistic Alliance pandémia znamenala paradoxne najviac práce a zároveň ich veľmi posunula dopredu. Dokázali totiž eliminovať zákazníkov, s ktorými bola „ťažká práca“, a mohli sa tak plne sústrediť na tých „správnych“ a ponúknuť im maximálny servis, ktorý sa niekedy transformuje do vzájomného partnerstva a skvelého vzťahu.
„TIMOCOM má mnoho rôznych, pre väčšinu firiem asi užitočných nadstavieb, ako je napríklad spravovanie Objednávok, Výberové konania a podobne. My však používame výhradne len Burzu nákladov, a to čiastočne aj z bezpečnostných dôvodov,“ odpovedá Filip Kantor na otázku, aké iné služby využívajú.
Text a foto: Michal Štengl, Transport a logistika